Interpretacja wyników tsh w ciąży

Pobierz

Tarczyca jest położona w okolicach szyi.. Najczęściej tarczyca składa się z dwóch płatów i cieśni, która je łączy.. W 10 dc robiła + wyniki: FSH - 5,06 mlu/ml LH - 4,82 mlu/ml Testosteron wolny - 3,93 pg/mlPomóżcie mi kobietki w interpretacji wyników mojej koleżanki, która od 2 lat bezskutecznie stara się o dzidzię.. Trudność w interpretacji polega na tym, że proporcje pomiędzy FT3, FT4 oraz TSH są osobniczo i czasowo zmienne.. I tak, w pierwszym trymestrze są to wartości między 0,1 a 2, 5 mIU/l, w drugim - między 0,2 a 3 mIU/l, a w trzecim 0,3-3 mIU/l.Normy TSH dla kobiet w ciąży i wynoszą: w pierwszym trymestrze od 0,1 do 2,5 mIU/l, w drugim trymestrze od 0,1 do 3,0 mIU/l, w trzecim trymestrze od 0,1 do 3,0 mIU/l.. FT3 7,57 pg/ml 2,60-4,40 FT4 2,75 ng/dl 0,93-1,70 TSH <0,01 ulU/ml 0,27-4,20 B-hcg 9563,5 mlU/mm Atpo 286,59 IU/ml Trab 2,01IU/mlWitam serdecznie, jestem w 24 tygodniu ciąży i z badań krwi wyszły następujące wyniki: TSH 5.050 nIU (norma 0.27-4.20) FT3 2.48 pg/ml (norma 2.00-4.40) FT4 0.83 ng/dl (norma 0.93-1.70) Po konsultacji z lekarzem rodzinnym trochę mnie nastraszono bo pytając się czy jest to groźne usłyszałam odpowiedź, że w ciąży nie należy się denerwować i mam iść do specjalisty endokrynologa.. FT3 podwyższone przy jednoczesnym obniżeniu poziomu TSH poniżej 0,4 µ IU/ml może wskazywać na nadczynność .Przeciwciała TRAb - wskazania do badania..

Proszę o interpretację wyników.

Gdy wynik jest powyżej tej normy zazwyczaj podejmuje się leczenie oraz intensyfikuje się częstość kontroli TSH w ciąży.. Aktualnie jestem w 20 tc.. Właśnie odebrała cały plik badań, ale nie umie ich zinterpretować, a wizytę u doktorka ma dopiero na początku września.. Proszę jeszcze na wszelki wypadek oznaczyć sobie stężenie aTG i wykonać usg tarczycy z oceną wielkości gruczołu (objętości).Samo oznaczenie hormonów tarczycy nie jest obiektywne, dlatego dla potrzeb klinicznych konieczne jest oznaczenie frakcji wolnych hormonów, określanych mianem FT3 i FT4.. Do Martyna 628: Wyniki w normie, jednak Pani objawy sugerują dość mocno niedoczynność tarczycy.TSH w ciąży dba o odpowiedni rozwój ośrodkowego układu nerwowego i kostnego płodu.. Lekarz zalecił kontakt z endokrynologiem i powtórzenie tsh i dodatkowo ft3 i ft4.. Analizując normy TSH oraz innych hormonów warto zauważyć, że często rozważa się zależność pomiędzy nimi, która może być czasowo i osobniczo zmienna, a proporcja pomiędzy nimi uzależniona jest od wielu dodatkowych czynników.Interpretując wynik TSH u kobiet ciężarnych brany jest pod uwagę zakres norm charakterystycznych dla wieku ciąży, populacji oraz regionu geograficznego..

Mam 39 lat i jestem w 24 tygodniu ciąży.

Normy: TSH - 0,4-4,0 mIU/l ; fT4 - 11-23 pmol/l lub 0,8-1,8 ng/dl ; fT3 - 2,25-6 pmol/l lub 1,5-4,1 pg/mlInterpretacja wyniku TSH oraz wolnych hormonów T3 i T4 wymaga szerszego podejścia do sytuacji pacjenta.. Wyniki tarczycy w ciąży i ich interpretacja są tematem wielu dyskusji.. Dla fT3 wynik prawidłowy mieści się w zakresie od 2,25 do 6 pmol/l, a dla TSH od 0,4 do 4 mikrojednostek na mililitr (µIU/ml).. Poziom TSH dla zdrowej osoby w wieku powyżej 14 roku życia powinien wynosić od 0,27 do 4,2 mj/l.. Dla dobra dziecka lepiej, by ciężarna przyjmowała nieco za dużo niż za mało hormonów tarczycy - nie można pozwolić, aby niedoczynność gruczołu utrzymywała się przez kilka tygodni.Przyjmuje się, że jeśli wynik TSH jest powyżej normy, mamy niedoczynność, natomiast gdy jest poniżej granicy normy - mamy nadczynność.. Norma TSH w pierwszym trymestrze ciąży: 0,1-2, 5 .Jeśli planuje Pani ciąże, to konieczne jest włączenie leczenia, tak, aby obniżyć stężenie TSH do zalecanych < 2,5.. Niestety wielu pacjentów z TSH w granicach normy czuje się źle i ma nieprzyjemne dolegliwości.Hormony tarczycy w ciąży.. Poziom TSH przy niedoczynności tarczycy.Podany przez Ciebie wynik TSH jest nieprawidłowy.. norma dla kobiet w ciązy była do (4,20) a ja miałam 6 z .Na podstawie uzyskanych wyników lekarz modyfikuje dawkę leku, tak aby stężenie TSH utrzymywało się <2,0-2,5 mIU/l, przy czym w pierwszym trymestrze ciąży te wartości mogą być znacznie mniejsze, często w pobliżu dolnej granicy normy.Do kowaleczka: Jeżeli chodzi o wyniki tarczycy to wyniku w zupełnej normie, TSH u kobiet planujących ciąże powinno wynosic mniej niż 2,5 więc wyniki bardzo ładne..

... TSH w ciąży również będzie niższe.

Jeśli nie planuje Pani ciąży i czuje się Pani dobrze, to nie ma wskazań do leczenia.. Wyniki jak .Przede wszystkim lekarz na podstawie wyników TSH, FT3 i FT4 analizuje wzajemne zależności między nimi.. W Polsce jako normę dla TSH w ciąży przyjmuje się <2,5 mlU/l.. Tarczyca jest to narząd niezbędny do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.. Istotny jest fakt, że hormon hCG, który jest wydzielany w trakcie ciąży naśladuje działanie TSH, przez co spada stężenie białek wiążących hormony tarczycy.Punktem wyjścia jest jednak to, że za normę poziomu TSH w ciąży uważa się parametry nieznacznie różniące się od ogólnej.. Norma TSH w ciąży różni się nieznacznie od tej ogólnej i zależy od trymestru ciąży, w którym zostało wykonane badanie.. W internecie wyczytałam, że przy prawidłowym Tsh, obniżenie ft4 może oznacz.HCG - charakterystyka, ciąża, metody oznaczania, interpretacja wyników • Hormony tarczycowe - rodzaje, badania, interpretacja wyników.. Zdecydowanie konieczna jest dalsza diagnostyka (fT3 i fT4, przeciwciała), którą powinien przeprowadzić lekarz rodzinny lub specjalista endokrynolog.. Właśnie odebrała cały plik badań, ale nie umie ich zinterpretować, a wizytę u doktorka ma dopiero na początku września..

Wyniki zależą znacząco od zaawansowania ciąży.

W 10 dc robiła + wyniki: FSH - 5,06 mlu/ml LH - 4,82 mlu/ml Testosteron wolny - 3,93 pg/mlDzień dobry proszę o interpretację wyników.. Norma FT3 to wynik w granicach 2,25-6 pmol/L (1,5-4 ng/L) przy prawidłowym poziomie TSH 0,4-4,0 µIU/ml.. Natomiast w drugim i trzecim trymestrze stężenie TSH mieści się kolejno między 0,1 i 2,35 mIU/l oraz między 0,1 i 2,65 mIU/l.W I i II trymestrze ciąży TSH nie powinno przekraczać wartości 2,5, zaś w III - 3,0.. Na taki stan wpływ mają zarówno określone enzymy, zwane dejodynazami, oraz ośrodkowy układ nerwowy.Interpretacja wyników TSH, ft3 i ft4 | Czytaj na MedoVita.pl .. Warto pamiętać o wpływie różnych czynników na wynik oznaczenia hormonów (stres, choroba, stosowane leki, ciąża), dlatego zawsze należy poinformować lekarza o aktualnym stanie zdrowia czy zażywanych lekach.. Medonetmarket - tu znajdziesz badania i zabiegi a network error occurredBłagam, pomóżcie bo ja zaraz zwariuje.. Dla fT4 norma w ciąży może być inna w różnych laboratoriach, zakresy referencyjne podawane są razem z wynikami.. U kobiet będących w ciąży badanie TSH należy powtarzać co 4-6 tygodnie.. TSH u kobiet w I trymestrze powinno wynosić 2,3 mlU/l, w II 3,1 mlU/I, a w trzecim trymestrze nie powinien przekraczać 3,5 mlU/I.Poziom hormonu TSH waha się na różnych etapach ciąży.. Podstawowe jego wartości dla pierwszego trymestru wynoszą od 0,01 do 2,32 mIU/l.. Spotyka się niższe górne granice fT4 i TSH dla ciężarnych.Mam 31 lat.. Jestem w 1 trymestrze ciąży i mam następujące wyniki TSH 0,033 (0,27-4,20) FT3 3,90 (2,00-5,00) FT4 22,89 (12,00-22,00) Przed zajściem wyniki były w normie, tydzień temu lekarz prowadzący ciążę zlecił badanie TSH, wynik 0,07.. Co to jest TSH • Badania tarczycy - rola tarczycy, objawy chorób, badania • Hormony tarczycy - rola, badania, interpretacja wyników • Tarczyca - charakterystyka, hormony, choroby, diagnostyka .Norma fT4 to od 10 do 25 pikomoli na litr (pmol/l).. Mimo to .Pomóżcie mi kobietki w interpretacji wyników mojej koleżanki, która od 2 lat bezskutecznie stara się o dzidzię.. Rok temu miałam niedoczynność tarczycy.. W tym roku nadczynność, proszę o pomoc w wyjaśnieniu.. Takie TSH wskazuje jednak na niedoczynność tarczycy!Hormony tarczycowe - rodzaje, badania, interpretacja wyników.. Natomiast gdy kobieta jest w ciąży już poziom TSH większy niż 2,5 mj/l powinien zaniepokoić lekarza, który w takiej sytuacji zleca kolejne badania..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt